Choď na obsah Choď na menu
 


Akné ?!

4. 5. 2008
 

Akné je jedno z najčastejších chronických ochorení kože a najčastejšie ochorenie v období puberty. Napriek tomu, že sa o ňom neustále píše a v živote mladých ľudí je bežné, stále sa ako kožný lekár stretávam s tým, ako ho pacienti s akné nielen nevedia ošetrovať, ale často ani netušia, že sa akné môže liečiť.

Spôsobuje to na jednej strane nedostatočný záujem pacientov a na druhej strane (možno aj častejšie) nezáujem rodičov a, žiaľ, aj lekárov akné liečiť.

Čo je príčinou vzniku akné ?

Akné je ochorenie vlasovo mazovej jednotky, ktorú tvorí vlasový folikul, z ktorého vyrastá vlas a mazová žľaza. Ochorenie postihuje iba tzv. sebaceózne folikuly - sú to také, kde je vyrastajúci vlas veľmi tenký a mazová žľaza naopak veľmi veľká. V puberte sa pod vplyvom pohlavných hormónov začne tvoriť veľmi veľa mazu, ktorý sa hromadí vo vlasovom folikule.

Tenký vlas však nepôsobí ako drenáž na odvádzanie prebytočného mazu na povrch kože. V zmnoženom maze sa veľmi dobre darí baktérii, ktorá sa nazýva Propionibacterium acnes, a tak vznikajú uhry, zapálené a hnisavé vyrážky až fialové uzly.

Objavujú sa tam, kde je najviac sebaceóznych folikulov: na tvári, chrbte a na prednej časti hrudníka. Kožný nález je pre pacienta určite nepríjemný a pre okolie neestetický. Najhoršie však je, ak sa akné hojí tak, že zanecháva po sebe jazvičky. Tie totiž môžu zostať natrvalo a ich neskoršie odstraňovanie je veľmi problematické.

Podľa toho, aké prejavy na koži prevládajú, poznáme komedonické akné (prevládajú uhry) alebo akné so zápalenými a hnisavými vyrážkami (acne papulopustulosa). Najťažšia forma je akné so zapálenými uzlami (acne conglobata).

Každá forma akné sa dá vyliečiť.

Často je liečba zdĺhavá a predovšetkým nesmie byť univerzálna. Musí sa riadiť tým, že rešpektuje prejavy na koži. Iná je liečba, ak prevládajú uhry, iná ak prevládajú hnisavé vyrážky a úplne odlišná, ak prevládajú uzly.

Neexistuje akné, ktoré by sa nedalo úplne a bez následkov vyliečiť. Existuje len neznalosť a neochota pacienta, niečo pre seba urobiť alebo aj nevedomosť lekára. Každá liečba si však vyžaduje nekonečnú trpezlivosť lekára aj pacienta.

Nevyhnutné je pravidelné domáce ošetrovanie. Na umývanie treba vždy používať aj mydlo (tekuté, obyčajné, syndety) nikdy nie iba čistú vodu alebo pleťové mlieka či vody. Tie sú veľmi dôležité, ale iba ako pomocné prostriedky po dôkladnom umytí pokožky.

Rovnako užitočné sú voľne dostupné prostriedky na akné z lekárne alebo drogérie. Tie však stačia na ošetrovanie neproblematického akné a určite nevyliečia ťažké formy akné.

Vtedy treba navštíviť kožného lekára a nájsť si takého, ktorý bude mať o liečbu akné naozaj záujem a nebude predpisovať každému pacientovi, ktorý prekročí prah jeho ambulancie, rovnaký liek.

Na prejavy s prevahou uhrov treba používať lokálne prípravky s obsahom tretinoinu (derivátu kyseliny A) alebo benzoylperoxidu. Prípravky s benzoylperoxidom sú v rôznej koncentrácii - 3, 5 a 10 %. Nižšie koncentrácie sú určené na ošetrenie tváre, vyššie koncentrácie na ošetrenie chrbta a hrudníka. Aplikujú sa každý deň na celú noc a keď sa stav zlepší, možno ich aplikovať iba 2 x do týždňa. Postup aplikácie a spôsob použitia sú uvedené v každom príbalovom letáčiku.

Ak pri akné prevládajú zapálené a hnisavé vyrážky, treba používať lokálne prípravky s obsahom antibiotika, ktorým je buď erytromycin alebo clindamycin. Tieto prípravky však treba ešte kombinovať s lokálnym tretinoinom alebo benzoylperoxidom, aby sa zabránilo tvorbe uhrov, z ktorých sa vytvoria hnisavé vyrážky. Monoterapia len jedným prípravkom sa už dávno nepoužíva.

Najhoršie formy akné so zapálenými uzlami sa dajú tiež rýchle a spoľahlivo vyliečiť špeciálnym liekom s obsahom derivátu kyseliny A - isotretinoinu. Tento liek nesmú používať tehotné ženy a každý pacient musí byť pod kontrolou lekára. Výsledok je však zaručený!

V liečbe akné sa stále vyskytuje niekoľko mýtov. Napríklad ešte stále veľa lekárov odporúča pacientom s akné rôzne diéty. Zakazuje sa čokoláda, oriešky, mastné a vysmážané jedlá a kadečo iné, hoci už asi pred 30 rokmi sa rozsiahlymi vedeckými výskumami dokázalo, že žiadna diéta akné neovplyvňuje.

Napokon, keď si uvedomíme, že akné vzniká z väčšej tvorby hormónov, z ktorých je veľa mazu a v ňom sa množí baktéria vyvolávajúca zápal, tak skutočne nemôže mať strava na tieto spúšťacie mechanizmy vplyv.

Ako je to so slnkom, ktoré sa v liečbe akné takisto dávno odporúča? Nesporný je predovštkým jeho kamuflážny efekt. Na opálenej alebo červenej pokožke prejavy akné nevidno a okrem toho slnečné žiarenie čiastočne ničí baktérie a presušuje pokožku.

Okrem klasických foriem akné sa v lete dosť často vyskytuje aj tzv. Mallorca akné. Vzniká pri pobyte u mora počas letných mesiacov. Typické pre tento typ akné je, že prejavy sú monomorfné, t. j. všetky rovnaké. Na celej tvári, ale najčastejšie na lícach, sa vytvorí množstvo rovnakých malých zapálených vyrážok.

K moru sa chodí preto, aby sa slnku zlepšil stav akné, aby bola pleť krajšia, opálená. Ale slniečko sa s nami zahrá a vrátime sa s vyrážkami. Okrem teplého vlhkého prostredia a slnka sa na vzniku ochorenia podieľa aj neprimerané množstvo krémov s ochranným faktorom proti slnku.

Pacienti s akné by si preto mali vyberať špeciálne prípravky určené práve na takúto problematickú pleť a používať ich v primeranom množstve. Dostať ich kúpiť a sú označené ako krémy s ochrannými faktormi proti slnku pre pleť s akné.

Inou netypickou formou je tzv. kozmetické akné z nadmerného používania rôznych kozmetických prípravkov. Takéto akné tiež tvoria drobné, väčšinou málo zapálené vyrážky. Boj s Mallorca akné a s kozmetickým akné je ťažší, než boj aj s najťažšou formou bežného typu akné.

Žiadne akné sa nevylieči zo dňa na deň, ale s liečbou určite skôr, než sa stratí samé od seba. Možnosti účinnej terapie sú dnes veľmi široké a dostupné. Treba mať len chuť a trpezlivosť zlepšiť stav pokožky a vybrať si lekára, ktorý naordinuje správny postup. Odmenou bude pekná zdravá pleť a obdiv okolia, ktoré snahu určite ocení.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Problém.

(Sisa, 28. 10. 2011 22:44)

Dobrý deň.
Som v pubertálnom veku a tak ako mojich rovesníkov aj mňa trápi akné.S mojím problémom som bola aj na kožnom oddelení kde mi lekárka predpísala liek pod názvom " ERYFLUID " . Je to čistiaca voda.Mám pocit ,že na moje kožné ochorenie nepomáha.Neviem či je moje akné spôsobené stresom , alebo skôr doteraz som sa tejto teórie držala. Počas dvojmesačných letných prázdnin som malá krásnu čistú pleť , nemusela som používať žiadny prípravok , maste, make-up.Dokonca keď som si po nejakej letnej celonočnej diskotéke pleť neočistila neobjavili sa mi ani najmenšie náznaky akné.No len čo prišla škola,učenie, písomky stresy a strach ako to dopadne začalo sa mi akné objavovať.Nie je to nič strašné ani odpudivé, ale predsa -Kto by nechcel mať čistú pleť a hlavne v takomto veku ? Moje akné nie je rozsliahle . Nemám ho po celej tvári , zvyčajne pri obočí a nie vo veľkom množstve - zvyčajne jeden pupák.Ale viditeľný.Akné sa mi robí pre menšt.cyklusom -čo je normálne ale chcela by vás touto cestou poprosiť o nejaký babský recep či o nejaké liečivo , možno účinejšie ,možno overené či o niečo iné.Vopred ďakujem za všetky vaše dotazy či pripomienky. Komentáre prosím píšte sem k môjmu odkazu .. :-)

dotaz k acne papulopustulosa

(peter, 20. 6. 2011 13:21)

Váš článok je z praxe. Napriek 50desiatke sa s problemom trapim cely život. Od kožných lekárov po maste a volne dostupné lieky v lekárni nič nezabralo. A-izotretinoin som vzhľadon na vedľajšie účinky neskúšal. Posledne ma zaujal članok, že sa dajú použiť aj maste , prípravky s erythromycinom, klindamycinom, tetracyklinom. Môžete mi poradiť obchodný názov takýchto mastí?. Ďakujem za odpoved mail: zuffa@zoznam.sk

For Sunnea

(Girls-13, 25. 8. 2008 13:58)

Ak si v puberte tak by sa malo akne hned po nej odstranit. Ak je to fakt velky problem a napriklad ta to boli,, bud daj na nase rady alebo si kazde rano umy tvar a natri si to kremom na tvar najlepsie AVON tak by to malo zabrat.

Akne

(sunnea, 7. 7. 2008 16:28)

Chcela by som sa opytat ze kedy mi to asi tak zmyzne uplne mam to uz velmi dlho ale tieto 2 mesiace to mam najhorsie... dkaujem sunnea@azet.sk